PRIBOR

PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate) je referenční hodnota úrokových sazeb na trhu mezibankovních depozit, kterou počítá (fixuje) kalkulační agent pro Českou národní banku a Czech Forex Club (Financial Markets Association of the Czech Republic – A.C.I.) z kotací referenčních bank pro prodej depozit. Jedná se o úrokovou sazbu, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Sazby PRIBOR se uvádí v několika variantách podle termínu splatnosti. Jsou to: 1 den (ON), 1 týden, 2 týdny, 1 měsíc, 2 měsíce, 3 měsíce, 6 měsíců, 9 měsíců a 1 rok. (zdroj: www.cnb.cz)

Pro hypotéky s variabilní (pohyblivou) sazbou jsou důležité především sazby se splatností 1 měsíce a 3 měsíců (PRIBOR 1M a PRIBOR 3M).

 

Hypoindex

Hypoindex je vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna a.s., ČSOB a.s., Equa Bank, a.s., Moneta Money Bank a.s. (do roku 2015 GE Money Bank a.s.), Hypoteční banka, a.s., Komerční banka a.s., Expo Bank a.s. (do roku 2014 LBBW Bank a.s.), Raiffeisenbank, a.s., Sberbank CZ, a.s., UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka a.s. (zdroj: www.hypoindex.cz)

Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték poskytovaných v ČR v čase.